Eczaneler, kurumsal bir yapıya sahip oldukları için kullandıkları eczacı tabelaları da belirli bir standart dahilinde olması gerekiyor. Eczaneler arasında haksız rekabeti önlemek ve görsel kirliliğin önüne geçmek adına, 2014 yılında tek tip tabela yürürlüğe girdi.

Eczane Tabelaları Nasıl Olmalıdır?

Her eczane sahibinin uyması gereken bir Eczane Tabela Yönetmeliği bulunuyor. Bu yönetmeliğe göre eczacı tabelaları belirli bir standart içinde yapılması gerekiyor. Yönetmeliğe göre eczacı tabelaları beyaz zemin üzerine kırmızı harfler şeklinde olacaktır.

Dükkanın büyüklüğüne bağlı olarak, tabela standartları farklı ölçülerde yapılabiliyor. Beyaz kasa 300 x100 cm olup yanlardaki kırmızı kasalar 400×70 cm’den başlayıp 1000×70 cm’ye kadar çıkabiliyor.Tabelanın ışıklı veya ışıksız kabartma eczane tabelası olması

eczacının inisiyatifine bırakılmıştır. Eczacı ışıklı kabartma eczane tabelası tercih ederse, sadece “ECZANE” yazısı kısmında led aydınlatma kullanılabiliyor. Tabelada yer alan eczane ismi dışında hiçbir şekilde aydınlatma kullanılamıyor. Ayrıca kılavuz eczane harflerinin de kırmızı pleksi vakumdan yapılması zorunludur.

Tek Tip Eczane Tabelalarının Faydaları

1) Eczanelerin daha kolay bulunması, fark edilmesi ve diğer tabelalardan ayırt edilmesini sağlıyor.

2) Göz aşinalığı sağlayarak, hafızada daha kolay yer edinmesini sağlıyor.

3) Kaliteli malzemelerden yapıldığı için uzun ömürlüdürler.

4) Eczanenin önüne asılan beyaz zemin üzerine kırmızı “E” yazısıyla diğer işletme ve tabelalar arasında hemen fark edilebiliyor.

Eczane Tabelası İmalatı ve Fiyatları

Herhangi bir işletmede olduğu gibi, tabela yapımında cephe büyük önem taşıyor. Standarda uygun kabartma eczane tabelası belirlemeden önce, cephe ölçülerinin alınıp, standarda uygun olarak imalatı yapılıyor.

Tabela imalatında cephe ve tabela ölçüleri farklılık gösterdiği için eczane tabela fiyatları da değişkenlik gösteriyor. Eczane tabelalarının standarda uygun olmasının dışında taşıyıcı konstrüksiyon ve alüminyum kasası da çok önemlidir. Tabelanın tasarımı kadar imalatı ve montajı sırasında kaliteli malzemelerin kullanılması uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Standarda uygun olmayan ve istenilen kalitede yapılmayan eczane tabela fiyatları ne kadar uygun olsa da zaman ve maddi kayıp yaşamanıza yol açacaktır.

Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelası

Eczane tabelasının belirli standartlarda, dükkanın cephesine uygun ve istenilen kalitede olması için alanında uzman ve deneyimli bir firmayla çalışmak önemlidir. Size sunulacak avantajlı eczane tabela fiyatları ile iki türlü kazanmış olacaksınız.