Eczanelerin kullandıkları tabelalar kırmızı ve beyaz renkten oluşmaktadır. 2014 yılı itibariyle tek tip eczane tabelaları kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren eczanelerin tabelalarında görsel kirliliğin önüne geçilmesi ve haksız rekabetin önlenmesi için eczane tabela modelleri belirli standartlarda olmaları gerekir.

Eczane Tabela Modelleri

Eczane tabelaları için zeminin kompozit olması gerekmektedir. Eczanenin harfleri ise vakum yapılması gerekir. Eczane ışıklı tabelası için sadece eczane yazısının ışıklı olması gerekir. Diğer yazılarda ışık kullanımı yasaklanmıştır. Yapılması zorunlu olan diğer bir husus ise eczane harflerinin kırmızı pleksi vakumdan yapılması zorunluluğudur.

Daha kurumsal , diğer kurumlardan ayırt edilebilir ve kolay bulunabilir olmasını sağlayan beyaz ve kırmızı renklerden oluşmuş tabela modeline eczane tabela modelleri denmektedir. 2014 yılında tek tip tabela uygulaması yürürlüğe girmiş ve günümüzde hala devam edilmektedir. Eczane sahipleri bu yürürlükteki belirli kurallara göre eczane tabela modelleri uygulamak zorundadır.

Eczane Tabelasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Eczane tabelaları yasal standartlara uyumlu olması oldukça önem taşımaktadır. Açıklanan yönetmeliğe göre tabelanın zemin ölçüsü 200 santimetre, 300 santimetre ve 400 santimetre tabelalar için belirli standartlar bulunmaktadır. Belirlenen ölçü standartları kırmızı ve beyaz yerinin dışında eczane pleksi kabartma harf yüksekliği de belirlenmiştir. Bunun yanı sıra eczane yazı harf yüksekliği de belirli standartlarda olmalıdır.

Ayrıca eczane tabelası için taşıyıcı konstrüksiyon ve alüminyum kasası da oldukça önem taşımaktadır. Tasarımının önemi kadar imalat ve montajı için kaliteli malzemelerin kullanılması çok önemlidir. Kaliteli malzemelerin kullanılması ile eczane tabelası daha uzun ömürlü olacaktır.

Işıklı Eczane Tabelası

Işıklı tabelalar reklam tabelalarının ışıklandırılması ile çeşitli aydınlatma malzemelerinden oluşan tabelalardır. Bu tabelalar genellikle led, floresan veya neon gibi materyallerden oluşur. Işıklı tabelaların kullanım alanları oldukça fazladır. Özellikle markaların bilinmesini de attırmaktadır.

Yönetmeliğe Uygun Eczane Tabelası

Kullanım alanlarından birisi de eczane ışıklı tabelası olmaktadır. Eczanelerde yeni yasanın yürürlüğe girmesi ile tabelaların belirli özelliklerde olması gerekmektedir. Tabelalarda eczane ışıklı tabelası kullanmak mümkündür. Diğer yazılarda ışık kullanılması yasaklanmış iken eczane yazısında ışıklı sistem kullanabilmek mümkündür. Bu sayede eczane yazısı daha belirgin olup hastaların eczaneleri, bulmaları daha kolay olmaktadır.